Mentoring

Mentoring

Czym jest mentoring?

Mentoring to nic innego jak klasyczna formuła przekazywania wiedzy oparta na relacji mistrz–uczeń. Relacja ta jest zorientowana na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia. Rolą mistrza jest natomiast inspirowanie, stymulowanie, motywowanie i kształtowanie ucznia. Mentor, to ekspert w dzieleniu się doświadczeniem. Mentoring, to partnerska relacja pomiędzy mentorem, a mentee.

Jak narodził się mentoring?

Słowo Mentor pochodzi z mitologii greckiej. Odyseusz, wyruszając na wojnę trojańską, powierzył Mentorowi opiekę nad żoną Penelopą, synem Telemachem, domem oraz całym swoim majątkiem. Gdy Telemach wyruszył na poszukiwania ojca, bogini Atena wcieliła się w postać Mentora towarzysząc młodemu wojownikowi.

Mitologia utrwala zatem syndrom dobrego opiekuna, któremu nie zawahamy się powierzyć osób, spraw i rzeczy najcenniejszych. W chwili, gdy syn rusza w ślad za ojcem, mentor staje się również wcieleniem bóstwa opiekuńczego, swego rodzaju przewodnikiem.

Pojęcie mentora, jako starszego doświadczonego nauczyciela, z którego wiedzy mogą czerpać młodzi ludzie, upowszechnił we Francji w XVII w François Fénelon w utworze „Les Aventures de Telemaque, fils d’Ulysse”.

Wybierz mentoring ze mną jeśli:

Chcesz, żeby wysłuchał Cię ktoś doświadczony? Potrzebne Ci konkretne rady? Liczysz na to, że ktoś powie Ci, jak widzi Twój problem? Jak by do tego podszedł? Żeby ktoś, komu ufasz, podzielił się swoim doświadczeniem? Otworzył Ci oczy? Powiedział Ci, co myśli o twoich pomysłach na rozwiązanie tematu, bazując na swoim doświadczeniu?

Zasady współpracy mentoringowej:

1.Mentee jest źródłem zasobów
Mentee posiada umiejętności i potencjał, które wystarczą do pokonania trudności. Choć to mentor pomaga mu/jej zidentyfikować bariery, to mentee podejmuje decyzje by je przekraczać.

 

2. Mentee wybiera temat spotkania
Chodzi o Twój rozwój zawodowy i osobisty, więc Ty wybierasz temat, a moim zadaniem jest Ci pomóc, dzieląc się moim bogatym doświadczeniem zawodowym.

 

3. Mentee i mentor są sobie równi
Obie strony są dla siebie partnerami, a szacunek jest podstawą współpracy.

 

4. Holistyczne traktowanie
Mentoring nie jest psychoanalizą, ale aby praca była satysfakcjonująca i pełna, należy rozważać sytuację mentee w szerszym kontekście, często odwołując się nie tylko do teraźniejszości, ale także przeszłości i przyszłości, np. jej/jego dawnych doświadczeń zawodowych.

 

5. Mentoring ma na celu wydobycie zasobów
Pouczanie nie jest wskazane. Jako Twój mentor będę Cię wspierać poprzez stawianie nowych wyzwań oraz zadawanie wnikliwych pytań.

 

6. Celem mentoringu jest rozwój i działanie
Twoje uczestnictwo w mentoringu wynika z potrzeby zmiany i rozwoju. Strony wyrażają taką chęć, ponieważ pragną rozwijać swój potencjał, dlatego też niemożliwa jest praca z osobą, która nie jest zmotywowana. Jeżeli jedna ze stron, pomimo deklaracji, nie wywiązuje się z obowiązków, powinien być to sygnał, do ponownego rozważenia współpracy.

Jestem tu dla Ciebie

Zapraszam Cię na pierwsze NIEODPŁATNE spotkanie.

Każdego traktuję indywidualnie dlatego pierwsze spotkanie jest bardzo ważne, aby wybrać jak najlepszą metodę współpracy.

 

Sesja mentoringowa trwa do 1,5 h

Formularz kontaktowy

Dane kontaktowe

[email protected]
Renata.Driscoll_Warsaw
Renata Driscoll Training Consulting Coaching
© Copyright 2019 - Renata Driscoll