Single Blog

Droga do pracy marzeń – część 1 „Oś życia”

Często trafiają do mnie klientki/klienci, które chcą przyjrzeć się swojej pracy. Czują różne rzeczy, ale najczęściej słyszę o brak satysfakcji z wykonywanej pracy, czy wręcz wypaleniu.

Ten temat jest mi bardzo bliski, ponieważ sama kiedyś (kilka lat temu) byłam w takim miejscu. Otóż przez prawie 20 lat pracowałam w dużych i znanych korporacjach. Pięłam się po szczeblach kariery i patrząc z boku na pewno można powiedzieć, że odniosłam tzw. sukces. Szczerze mówiąc, tkwiłam w niewoli sukcesu, którym żywiło się moje ego. Bo mojemu ego bardzo podobało się to, że mam wysokie stanowisko w znanej firmie, że świetnie zarabiam i moje CV robi wrażenie. Tylko im lepiej wyglądało moje CV, tym bardziej czułam się nieszczęśliwa i wypalona. Przestałam widzieć jakikolwiek sens w mojej pracy. Na dodatek zaczęłam odczuwać coraz większy rozdźwięk pomiędzy wartościami firmy, w której pracowałam, a moim własnymi wartościami i przekonaniami.

I ku mojemu zaskoczeniu odkryłam, że ta moja kariera „zrobiła się” niejako z rozpędu. Umówmy się, kiedy szukamy pracy po studiach, to zazwyczaj staramy się gdzieś dostać. Jak nie uda się w wymarzonej firmie A, to pojawi się B i tak dalej. Mamy wtedy za mało doświadczenia życiowego i za mało znamy siebie żeby określić, co tak naprawdę chcemy robić zawodowo. Wydaje nam się, że wiemy, ale nie do końca tak jest, bo nikt nie rodzi się z pasją. Pasję, czyli to co tak naprawdę cię fascynuje, dopiero powoli w życiu odkrywamy, a z kolei mało kto zna swoje naturalne talenty w młodości.

Od czego zacząć drogę do pracy marzeń?

Zaczęłam od analizowania tego, co naprawdę najbardziej lubię robić i co przychodzi mi w sposób naturalny. Kiedy w końcu to odkryłam, to okazało się, że właściwie musiałam wszystko zacząć od nowa wykorzystując wachlarz kompetencji, które zdobyłam przez 20 lat.

Zadałam sobie kluczowe pytanie: Kim jestem? Zainspirował mnie do tego Richard N. Bolles, autor książki „Jakiego koloru jest twój spadochron?”, który uważa, że:

„Większość osób poszukujących pracy marzeń ponosi porażkę nie dlatego, że w niewystarczającym stopniu poznały rynek pracy, ale dlatego, że w niewystarczający sposób znają same siebie.”

Jak napisałam wyżej, odniosłam wcześniej sukces, ale nie miałam pracy marzeń. Im wyżej byłam w hierarchii, tym bardziej czułam się nieszczęśliwa. Bo czasem człowiek na szczycie jest bardzo samotny…Nie miałam pracy marzeń, bo prawda jest taka, że aby taką pracę mieć, to trzeba doskonale znać siebie.

Drogę do pracy marzeń trzeba zacząć właśnie od zadania sobie pytania „Kim jestem?”, od analizy własnego życia. Richard N. Bolles, guru doradztwa zawodowego, namawia, aby celem poszukiwań była praca nadająca sens naszemu życiu, czyli taka, która jest dla nas źródłem satysfakcji. Możesz skorzystać z wielu różnych narzędzi. Dzisiaj opiszę jedno z nich: „Oś życia”, a w kolejnych postach inne, pomocne narzędzia.

Oś życia

Źródłem satysfakcji z wykonywanej pracy są trzy czynniki:

  • Zainteresowania – co cię fascynuje?
  • Umiejętności i zdolności – uzdolnienia przyrodzone i nabyte; to, co przychodzi ci z łatwością.
  • Osobowość – jak lubisz pracować?, jak lubisz wchodzić w interakcje z innymi?

Oś życia jest narzędziem, które pomaga zdefiniować i przeanalizować dwa czynniki: zainteresowania oraz umiejętności i zdolności. Osobowością zajmę się w kolejnym wpisie blogowym.

Wykonaj ćwiczenie zgodnie z instrukcją poniżej.

  1. Narysuj linię życia

Umieść kartkę/arkusz papieru w pozycji poziomej. Po lewej stronie narysuj oś pionową, która oznacza poziom zadowolenia/ekscytacji. Na górze osi napisz „+”, a na dole „-”. Przez środek kartki poprowadź linię poziomą – to twoja oś życia (czas).

  1. Nanieś swoje wzloty i upadki

Zastanów się nad swoją przeszłością. Możesz zacząć od dzieciństwa lub na przykład od studiów. Zaznacz na niej wzloty i upadki, a są nimi:

  • istotne wydarzenia, zarówno dobre jak i złe, powiązane z pracą, życiem towarzyskim, uczuciowym, zainteresowaniami, nauką, sferą duchową i innymi obszarami;
  • punkty przełomowe, które zapadły ci w pamięć, i z którymi wiążą się silne emocje;
  • kluczowe zmiany na ścieżce kariery zawodowej, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Zacznij zaznaczanie od lewej strony i pod każdą kropką napisz hasłowo, co to było za wydarzenie. Kiedy już skończysz połącz wszystkie kropki linią. Otrzymasz wykres trochę przypominający linię bicia serca.

  1. Opisz wydarzenia

Weź kolejną kartkę i zatytułuj ją „Moje wydarzenia z osi życia”. Zrób listę tych wydarzeń (po prostu przepisz je z osi):

  • Następnie opisz jednym/kilkoma zdaniami poszczególne wydarzenia posługując się czasownikami, np. zaprojektowałam, wykonałam, poprowadziłam, itp. Chodzi o ujęcie najważniejszych czynników satysfakcji, umiejętności i zdolności oraz wartości.
  • Zawrzyj tu również informacje na temat kontekstu, w którym się znajdowałaś – gdzie i jaki miało charakter?

  1. Zidentyfikuj zainteresowania

Zainteresowania, to są twoje kluczowe zasoby, które decydują o tym kim naprawdę jesteś.

  • Weź pod uwagę wszystkie swoje wzloty, czyli wszystko to, co sprawi ci radość. W jakim kontekście wystąpiły te wydarzenia (branża, charakter, obszar zainteresowań)?
  • Zidentyfikuj również momenty w twojej karierze, w których podjęłaś świadomą decyzję o dokonaniu zmiany. Czy były to wzloty czy upadki.

Opisz wszystko, co zidentyfikowałaś.

  1. Zidentyfikuj zdolności i umiejętności

Wróć do swojej listy wydarzeń (z punktu nr 3) i zaznacz na niej wszystkie wzloty. Przyjrzyj się temu, co napisałaś i zobacz jakie wykonywałaś działania. A teraz stwórz następujące listy:

  • Najczęstsza dziesiątka – tutaj wypisz 10 działań, które najczęściej podejmowałaś.
  • Ulubiona piątka – wypisz pięć ulubionych działań.
  • Zdefiniuj co możesz i co chcesz zrobić – wybierz z listy dziesiątki i piątki kilka działań (3-5), które chcesz i możesz podejmować w związku z wykonywaną pracą.

Podsumowując, warto pamiętać o tym, że zmiana zaczyna się od ciebie. Ważna jest samoświadomość, a jest to znajomość własnych wad i zalet, umiejętność dostosowywania swoich możliwości i zasobów do zastanej rzeczywistości. Niektórzy się z nią rodzą, inni potrzebują ją wyćwiczyć. Ten, kto jest samoświadomy, umie znaleźć lub stworzyć sobie pracę marzeń. Odnosi się to również do innych obszarów takich jak, np. relacje międzyludzkie, kiedy to zna się swoje ograniczenia, ale również mocne strony i potrafi je wykorzystać, tworząc udaną znajomość, przyjaźń lub związek.

Pamiętaj również o tym, że dla odczuwania satysfakcji z pracy kluczowe znaczenie ma wewnętrzne poczucie kontroli. Oznacza to, że sama decydujesz, co chcesz robić, a nie jesteś pod wpływem czynników zewnętrznych – rodziny, znajomych czy współpracowników.

Wiele osób ma problem z obiektywną oceną swoich możliwości. A jak jest u ciebie? Kim jesteś? Zacznij małymi kroczkami. Niech tym pierwszym krokiem będzie zrobienie ćwiczenia „Oś życia”. Dzięki temu ćwiczeniu dowiesz się co w pracy cię tak naprawdę fascynuje (zainteresowania) i co przychodzi ci z łatwością (umiejętności i zdolności). A to, jak lubisz pracować i wchodzić w interakcje z ludźmi (osobowość), to trzeci element wpływający na satysfakcję z wykonywanej pracy. Jak sprawdzić jaki jest twój dominujący typ osobowości? O tym przeczytasz w kolejnym poście.

Część wspólna tych trzech obszarów, to optimum twojej kariery!

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

Pozdrawiam,

Renata

Comments (0)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll