Single Blog

Droga do pracy marzeń – część 3: Jakie są Twoje umiejętności uniwersalne?

Czy zadałaś sobie kiedykolwiek pytania: Po co jest rozmowa kwalifikacyjna? Jakie informacje tak naprawdę interesują pracodawcę? Jeśli odpowiedź brzmi „nie”, to błąd! Najwyższy czas żeby temu się przyjrzeć.

Otóż brutalna prawda jest taka, że potencjalnego pracodawcy nie interesuje historia Twojego życia (chociaż może udawać, że tak jest ;)). Każdego pracodawcę interesuje tylko Twoja przyszłość w jego firmie i w związku z tym, czy warto Ciebie zatrudnić.

Pracodawca zadaje dużo okrężnych pytań, a tak naprawdę chce uzyskać odpowiedzi na pięć najważniejszych:

  • Dlaczego tu jesteś?
  • Co możesz dla nas zrobić?
  • Jakiego rodzaju jesteś człowiekiem?
  • Co cię wyróżnia spośród innych kandydatów?
  • Czy nas na ciebie stać?

Ot i cała tajemnica. Ale, ale – jest jeszcze jedno bardzo ważne pytanie, na które powinnaś znać odpowiedź: Za co pracodawca jest skłonny mi zapłacić?

Z mojej praktyki zawodowej (mam tu na myśli klientów, którzy współpracują ze mną w ramach coachingu kariery) wynika, że niewiele osób zna właściwą odpowiedź. I jest wysoce prawdopodobne, że jest to jeden z powodów, przez który niektórzy mają problem ze znalezieniem odpowiedniej pracy albo pracy w ogóle. Bo….:

„Zatrudniony zostaje niekoniecznie ten, kto będzie najlepiej wykonywać daną pracę, lecz ten, kto wie, jak zostać zatrudnionym.” – Richard Lathrop

Prawidłowa odpowiedź brzmi: pracodawca płaci ci za twoje umiejętności!

Tak więc, aby wiedzieć, jak zostać zatrudnionym, to trzeba naprawdę dobrze znać swoje umiejętności. W pierwszej części „Drogi do pracy marzeń” (tutaj) opisałam narzędzie „Oś życia” (zwane również linią życia). Jeśli wykonasz to zadanie zgodnie z instrukcją, to będziesz mieć wstępny zarys swoich umiejętności i zdolności.

No właśnie, wstępny zarys, a chodzi o to żebyś naprawdę dobrze zidentyfikowała swoje umiejętności uniwersalne – to jest twoja baza! Na dodatek chodzi o umiejętności uniwersalne, które dają ci najwięcej zadowolenia. Bo żeby mieć pracę marzeń, to celem poszukiwań powinna być praca nadająca sens naszemu życiu, czyli taka, która jest dla nas źródłem satysfakcji. A źródło satysfakcji, to wypadkowa trzech czynników: zainteresowania, umiejętności i zdolności oraz osobowość dopasowana do otoczenia zawodowego.

O osobowości pisałam w drugiej części „Drogi do pracy marzeń” (tutaj), więc przeczytaj ten post jeśli chcesz wiedzieć jaki jest twój typ osobowości zawodowej. Dowiesz się czy lubisz pracować z danymi, ludźmi, rzeczami czy ideami.

I tu dochodzimy do kolejnego ważnego pytania: co to są umiejętności uniwersalne i jak je u siebie zidentyfikować?

Co to są umiejętności uniwersalne?

Umiejętności uniwersalne, inaczej nazywane funkcjonalnymi, to umiejętności, które oznaczają co potrafisz zrobić niezależnie od gałęzi gospodarki czy dziedziny życia. Po angielsku transferrable skills, co tak naprawdę oznacza, że są to umiejętności „przenośne” z jednego obszaru w drugi. Czyli dobra wiadomość jest taka, że posiadasz naprawdę wiele umiejętności, ale prawdopodobnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy!

Te umiejętności związane są ściśle z twoimi preferencjami osobowości zawodowej: czy lubisz pracować z danymi, ludźmi, rzeczami czy ideami. A wstępną wiedzę już masz jeśli zrobiłaś Ćwiczenie Bankietowe z części 2, dzięki któremu odkrywasz jaki jest twój kod Hollanda.

Zrozumienie czym są umiejętności jest kluczowe, bo są one istotą twojej wizji i przeznaczenia. Najczęściej na hasło „umiejętności” ludzie zaczynają opisywać swoje cechy osobowościowe lub wiedzę specjalistyczną.

Według Richarda Bollesa pracodawca płaci za trzy rodzaje umiejętności, które są opisywane za pomocą różnych części mowy:

  • Rzeczowniki opisują wiedzę specjalistyczną, czyli to czego się nauczyłaś (szkoła, studia) i doświadczyłaś (czyli doświadczenie zawodowe). To mogą być np.: nazwy dziedzin, kierunków, specjalizacji, przedmiotów, procedur, itp.
  • Czasowniki opisują twoje umiejętności funkcjonalne (uniwersalne). Czyli jeszcze raz przypominam: wszystko to, co potrafisz robić niezależnie od branży czy dziedziny życia. Wszystko staje się jasne, jak spojrzysz na tabelę poniżej.
  • Przymiotniki i przysłówki opisują styl działania, czyli w jaki sposób wykonujesz zadania. Nazywa się je cechami osobowościowymi, np. lojalny, kreatywny, zorganizowany, sumienny, itp.

Cechy opisują:

  • Jak sobie radzisz z czasem i tempem pracy?
    • Jak sobie radzisz z ludźmi i emocjami?
    • Jak sobie radzisz z posłuchem, z wykonywaniem poleceń?
    • Jak sobie radzisz z kontrolą, z poleceniami dotyczącymi tego jak masz to coś zrobić?
    • Jak sobie radzisz z własną impulsywnością, jaki jest właściwy ci stopień samokontroli?
    • Jak sobie radzisz z inicjatywą – wykazujesz czy jesteś bierna?
    • Jak sobie radzisz z kryzysami i problemami?

Widzisz teraz różnicę pomiędzy umiejętnościami?

Jak zidentyfikować swoje uniwersalne umiejętności?

Do zrobienia „inwentaryzacji” swoich umiejętności uniwersalnych przyda ci się poniższe zestawienie „Dane-ludzie-rzeczy-idee”.


Opracowanie własne na podstawie R.Bolles i J.Holland

A poniżej trochę inne ujęcie:

Kilka ważnych informacji na temat umiejętności uniwersalnych:

  1. Umiejętności uniwersalne są podstawowymi elementami, na podstawie których budujesz wybraną dla siebie drogę zawodową.
  2. Zawsze powołuj się na swoje najlepiej rozwinięte umiejętności.

Na rysunku powyżej widać odwrócone trójkąty (zielone). Na dole widać umiejętności najprostsze, a im bardziej idziesz w górę tym bardziej stają się złożone. Należy jeszcze przyjąć założenie, że jeśli umiesz wykonywać umiejętność wyższego rzędu, to również możesz wykazać się umiejętnością niższego rzędu (oczywiście zdarzają się wyjątki). Tak więc śmiało odwołuj się do tych umiejętności niższego rzędu.

  • Im wyżej są twoje umiejętności (u podstawy odwróconego trójkąta), tym więcej swobody możesz oczekiwać w swojej pracy. Zwróć uwagę na strzałki „rosnąca podległość” i „rosnąca samodzielność”.
  • Im wyższe są twoje umiejętności uniwersalne, tym mniejsza konkurencja.
  • Nie myl umiejętności uniwersalnych ze swoim cechami osobowościowymi. Jak je odróżnić opisałam wyżej w części „Co to są umiejętności uniwersalne?” (czasowniki versus przymiotniki i przysłówki).

Na podstawie powyższego zestawienia możesz wybrać swoje umiejętności uniwersalne, oczywiście na bardzo ogólnym poziomie (a przynajmniej już zaczynasz zauważać, jak przybliża cię to do pracy marzeń J). Żeby dokładnie poznać swoje umiejętności uniwersalne trzeba wykonać kilka dość szczegółowych ćwiczeń, aby z całej listy twoich umiejętności uniwersalnych wybrać maksymalnie 10 twoich ULUBIONYCH i NAJLEPIEJ ROZWINIĘTYCH umiejętności (minimum 5). Wybierając te umiejętności trzeba jeszcze pamiętać o prawidłowości (czyli wielokrotne jej wykonywanie – to, że coś zrobiłaś raz nie ma znaczenia) i priorytetach (ulubione i najważniejsze dla ciebie, które chcesz wykonywać i ich nie odpuścisz).

I na koniec trzeba połączyć swoje ulubione umiejętności ze swoimi cechami (czyli czasowniki z przymiotnikami/przysłówkami) oraz z dopełnieniem – czy chodzi o dane, ludzi, rzeczy czy informacje – aby uzyskać opis twoich ulubionych umiejętności uniwersalnych. Czyli:

Po co to wszystko? Bo pracodawcy nie wystarczy, że powiesz np. „Jestem mentorką”– musisz to jeszcze udowodnić. A udowodnisz to mówiąc na przykład:

„Jestem skuteczną mentorką młodych menedżerek, które dzięki współpracy ze mną osiągają wymierne efekty z zarządzaniu swoim zespołem.”

A teraz rozłożę to na czynniki pierwsze:

„Jestem skuteczną (moja cecha – przymiotnik) mentorką (umiejętność związana z byciem mentorem- czasownik) menedżerek (odniesie do obszaru ludzie), które dzięki współpracy ze mną osiągają wymierne efekty w zarzadzaniu swoim zespołem”.

I wszystko jasne, prawda? 🙂

Jeśli chcesz poznać i wykonać niezbędne ćwiczenia, to zapraszam do kontaktu.

Jak już przerobisz trzy części serii moich wpisów „Droga do pracy marzeń”, to już jesteś prawie w połowie jej drogi. Gratuluję!

Do tej pory dowiedziałaś się:

  • Kim jesteś – twoje zainteresowania, umiejętności (ogólne) i zdolności (dla przypomnienia  część 1 tutaj). To przybliży cię do znalezienia pracy dającej satysfakcję i spełnienie.
  • Jaki jest twój typ osobowości zawodowej, a tym samym z jakimi ludźmi lubisz i chcesz pracować (twój kod Hollanda – część 2 tutaj).
  • Jakie są twoje najważniejsze i najbardziej ulubione umiejętności uniwersalne – umiejętne odwołanie się do nich pokaże pracodawcy w jaki sposób wykonujesz zadania, a jednocześnie jako osoba różniąca się od innych kandydatów. Poza tym chodzi o to żebyś w pracy robiła to, co naprawdę lubisz i co przychodzi ci z łatwością.

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

Pozdrawiam,

Renata

Comments (0)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll