Single Blog

Jak być wolnym i nie ulegać manipulantom

Od wielu lat konsekwentnie realizuję swoją wizję życia. Przestałam tracić czas na toksyczne relacje, nieodpowiednich ludzi, miejsca i sytuacje. Wcześniej bywało różnie, a to głównie z powodu poczucia winy, jakie we mnie wzbudzali inni. Albo wydawało mi się, że coś wypada i coś powinnam. Byłam trochę niewolnikiem konwenansów. Znasz to?

Często ludzie działają wbrew sobie, ponieważ ulegają manipulacji, a manipulatorów jest mnóstwo! Manipulatorzy są wszędzie: w rodzinie, w pracy, w urzędach, w instytucjach, w sklepach, itd. I ulegając im stajesz się ofiarą. Też tak miałam, bo stawiałam siebie w pozycji ofiary. A prawda jest taka, że każda z nas decyduje o swoich emocjach. O tym czy będziesz się czuła szczęśliwa, spełniona albo zraniona, zmartwiona czy winna.

Spotykam bardzo wiele osób, które skarżą się ciągle na coś: „Jaki ten świat jest okrutny”, „Wszyscy są przeciwko mnie” albo „Nikt mnie nie rozumie”, itp., a prawda jest taka, że nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że po prostu stawiają siebie w roli ofiary, bo uległy manipulacji.

Akurat jestem po lekturze świetnej książki „Kieruj swoim życiem” (Wayne W. Dyer), gdzie autor porusza również kwestię manipulacji, więc w dalszej części postu streszczę jego przemyślenia, bo może okażą się dla ciebie pomocne. Od razu dodam, że autor nie opisuje w swojej książce ofiar, które zostały poszkodowane w wyniku czynów prawnie zakazanych.

Co to znaczy być ofiarą manipulacji?

Otóż jesteś ofiarą manipulacji, kiedy nie kierujesz swoim życiem. Człowiek może również stać się ofiarą, gdy utraci kontrolę nad swoimi emocjami i zachowaniem lub pozwoli, by kierowały nim inne osoby albo bliżej nieuświadomione nawyki. Osoba manipulowana to taka, którą kierują czynniki zewnętrzne, a ich główną cechą jest słabość. Ta słabość wynika z braku wiary w siebie, że nie jesteś wystarczająco inteligentna i silna aby kierować swoim życiem i pozwalasz innym dominować.

Jesteś również ofiarą manipulacji i zniewolenia, gdy twoje życie nie toczy się tak jakbyś chciała, gdy boisz się być sobą i nie jesteś zdolna do działania zgodnie z własnymi ambicjami.

Kim są typowi manipulatorzy?

Żeby przestać być ofiarą trzeba przede wszystkim dobrze poznać „wroga”, czyli warto nauczyć się rozpoznawać manipulatorów. Możemy paść ofiara manipulacji niemal w każdej sytuacji życiowej, ale w naszej kulturze istnieje kilka środowisk, które szczególnie sprzyjają wiktymizacji. Oto one:

  1. Rodzina

Wyobraź sobie, że około 80% sytuacji łączących się z manipulacją wynika z braku skuteczności w kontaktach z członkami rodziny, którzy mogą cię kontrolować. W innych sytuacjach ty zapewne postępujesz właśnie tak samo w stosunku do innych!

Najczęstsze formy przymusu w rodzinie to: obowiązek odwiedzania krewnych, telefonowania, odwożenie rodziny, wysłuchiwana zrzędzenia rodziców, dzieci, teściów, rozgniewanych krewnych, sprzątanie po wszystkich, usługiwanie, brak szacunku i wdzięczności, brak czasu na życie prywatne, itd.

Rodzina jest integralną częścią każdego z nas i może dać wiele szczęścia, a z drugiej strony życie rodzinne może okazać się klęską jeśli pozwolisz rodzinie ciągnąc za swoje sznurki. Niektórzy członkowie rodziny uważają, że jesteś ich własnością z racji związków krwi albo uważają, że ze względu na pokrewieństwo mają prawo mówić ci jak masz żyć. Rodzina jest szczególnie trudnym obszarem walki o niezależność, ponieważ jej członkowie uważają, że mają do ciebie szczególne prawa.

Nie namawiam cię do buntu przeciwko własnej rodzinie, ale po prostu trzeba szczególnie konsekwentnie postępować wobec tych członków rodziny, dla których twoja niezależność jest jak najbardziej niewygodna.

  1. Praca

Niektórzy pracodawcy i przełożeni uważają, że pracownicy automatycznie rezygnują ze swoich praw osobistych i stają się wyposażeniem biura.

Wiele czynników w pracy może powodować, że czujesz się zniewolona. Mogą cię onieśmielać zwierzchnicy, regulamin, przepisy. Być może musisz spędzać w pracy zbyt wiele godzin, albo musisz iść na kompromis i zachowywać się w sposób, w jaki nigdy byś się nie zachowywała, gdybyś pracowała gdzie indziej.

Jeżeli traktujesz pracę z niechęcią i rezygnacją, to zadaj sobie pytanie, co w pracy zniewala twoją osobowość. Aby żyć pełnią życia nie możesz sobie pozwolić na poczucie ograniczenia z powodu obecnej sytuacji, lecz musisz wierzyć, że potrafisz wykonywać różne prace, ponieważ jesteś łatwo dostosowującą się, pełną entuzjazmu i chęci działania uczennicą w szkole życia.

  1. Osoby utytułowane i specjaliści

Osoby, które posiadają tytuły i zajmują wysokie stanowiska „ułatwiają” niektórym wejście w rolę ofiary. Można czuć się onieśmielonym w obecności tych „nadludzi”.

Aby uniknąć tych pułapek, musisz traktować ich jak ludzi równych sobie, którzy po prostu wykonują usługi wymagające wyższego wykształcenia (np. lekarze, prawnicy), za które płacisz odpowiednią kwotę. Jeżeli komuś należy się szacunek, to właśnie klientowi, który płaci za usługę.

Nie możesz szanować drugiej osoby bardziej niż siebie i równocześnie oczekiwać, by traktowano cię jak równą. Eksperci i osoby cieszące się autorytetem potraktują cię z szacunkiem tylko wtedy, gdy będziesz od nich tego wymagała, gdy docenisz ich wiedzę, ale nie będziesz traktowała ich jak nadludzi, ani nie pozwolisz się lekceważyć w żaden inny sposób.

  1. Instytucje i urzędy

We wszystkich krajach machina instytucjonalna jest potężnym manipulatorem. Większość instytucji nie służy ludziom, traktuje ich bezosobowo (szczególnie organizacje rządowe czy urzędy publiczne). Przeciętnemu człowiekowi trudno jest sobie poradzić z biurokracją, a najdziwniejsze, ze po drugiej stronie znajdują się tacy sami ludzie, którzy z niezrozumiałych powodów przyjmują postawy bezdusznych urzędników, gdy tylko usiądą za biurkiem.

Najskuteczniejszym sposobem jest unikanie, gdy tyko to jest możliwe, jakiegokolwiek udziału w grach biurokratów. Musisz zrozumieć, że wielu ludziom świadomość przynależności do jakiejś instytucji jest potrzebna do tego, by czuli się ważni. Dlatego nigdy nie pozwól sobie a wybuch gniewu. Potraktuj wszystkie swoje kontakty z tego typu organizacjami jako wyzwania, które nie mają absolutnie nic wspólnego z tobą.

  1. Ekspedienci i urzędnicy

Część ekspedientów czy urzędników istnieje tylko po to żeby utrudniać ludziom życie. Notorycznie nadużywają autorytetu firmy aby sprowadzić cię na ziemię, gdy na przykład chcesz odzyskać pieniądze za sprzedany ci bubel, czy złożyć zażalenie w urzędzie. Bardzo często ci ludzie, to na co dzień miłe osoby. To praca, która daje im pewną władzę, zmienia ich w ludzi opryskliwych i niegrzecznych.

Dlatego unikaj tych niedowartościowanych biedaków, a jeżeli będziesz mieć trudności, to żądaj kontaktu z ich przełożonymi – może ci pomogą. Nie oznacza to, że powinnaś lekceważyć ludzi pracujących w handlu czy w urzędach. Po prostu nie zapominaj o sztuce skutecznego działania i o tym jaki jest twój cel w danej sytuacji. Powtarzaj też sobie, że nigdy żadnemu sprzedawcy, agentowi czy urzędnikowi nie uda się uczynić cię ofiarą.

  1. Twoja własna osoba

Niezależnie od wszystkich osób należących do pięciu wymienionych wyżej grup, jedynie ty możesz zadecydować o tym, czy będziesz czuła się zraniona, zmartwiona, zagniewana lub też winna wobec kogoś lub czegoś

Oto kilka przykładów zachowań, które prowadzą do czynienia ofiary z samej siebie – zachowań, za które jesteś odpowiedzialna:

  • Przygotowanie zawodowe

Stajesz się ofiarą, jeśli wykonujesz zawód, do którego cię przygotowywano, ale który obecnie nie sprawia ci przyjemności – jesteś ofiarą swojego wykształcenia.

Zmiana zawsze jest możliwa. Naucz się nowego zawodu jeśli nie jesteś zadowolona z siebie i wykonywanej pracy.

  • Historia twojego życia

Możesz stać się ofiarą historii swojego własnego życia, jeśli w pewnych sytuacjach postępujesz zawsze tak samo. Na przykład jeżeli trwasz w nieudanym małżeństwie tylko dlatego, że przeżyłaś z nim dwadzieścia pięć lat.

Jeżeli nadal bierzesz pod uwagę to, co robiłaś kiedyś, aby ustalić, co wolno, a czego nie wolno ci robić dzisiaj, to najprawdopodobniej robisz z siebie ofiarę. Nie cieszysz się z wolności, ponieważ ciągle odwołujesz się do przeszłości.

  • Zasady i normy etyczne

Być może przyjęłaś kiedyś zbiór norm etycznych, w których wartości już nie wierzysz i które całkowicie są sprzeczne z twoimi obecnymi poglądami.

Bez względu na to, o co chodzi, powinnaś przemyśleć swoje normy etyczne i zaprzestać dalszego czynienie z siebie ofiary przez ślepe trzymanie się zasad, które są ci obce.

  • Stosunek do własnego ciała

Ciało jest wszystkim, co naprawdę posiadasz, ale być może jesteś jego wrogiem i być może niszczysz je tak, że niedługo staniesz się największa ofiarą – trupem.

Czy doprowadzasz się do otyłości poprzez złą dietę i brak ruchu? A może przyzwyczaiłaś ciało do zażywania środków uspokajających czy nasennych, alkoholu i tytoniu i stałaś się własnym katem?

Pamiętaj, że ciało jest wspaniałym, bardzo dobrze zorganizowanym i funkcjonującym instrumentem, ale można łatwo je uszkodzić, nie okazując mu troski.

  • Portret własny

Jeśli uwierzysz, że jesteś nieatrakcyjna, że nie potrafisz czegoś zrobić, jesteś mało inteligentna, itp., to uwierzysz także, że inni cię tak oceniają i w konsekwencji nabierzesz właśnie takich cech.

Jeśli nie chcesz być ofiarą, to praca nad pozytywnym obrazem własnej osoby i wiarą w siebie ma zasadnicze znaczenie.

Jak wyzbyć się reakcji ofiary?

Przede wszystkim należy wyeliminować pułapki, które czynią z ciebie ofiarę. Jest to możliwe dzięki następującym działaniom:

  1. Ocena sytuacji życiowej

Jeżeli pragniesz stać się osobą niezależną, najważniejsze jest abyś opanowała sztukę szybkiego rozpoznawania sytuacji, które stanowi potencjalne niebezpieczeństwo. Trafna ocena jest niezbędna, jeżeli nie chcesz wplątać się w sytuacje, które zmuszą cię do działań sprzecznych z twoją wolą.

Trafna ocena sytuacji będzie łatwiejsza, jeżeli uważnie wsłuchasz się w zwroty i wyrazy, których używasz w wypowiedziach i myślach. Oto kilka zwrotów, których będziesz musiała się pozbyć, jeżeli chcesz skreślić swoje nazwisko z listy ofiar manipulacji: wiem, że mi się nie uda; taki przeciętniak jak ja nigdy nie ma szans; mam nadzieję, że się nie rozgniewają jeśli ich zapytam; prawdopodobnie uznają mnie za głupią; boję się, że ich zranię robiąc to, na co mam ochotę; sama nie dam rady.

  1. Stworzenie zwartego systemu zachowań i oczekiwań człowieka niezależnego.

Generalnie rzecz biorąc staniesz się taka, jakie masz wobec siebie oczekiwania. Będziesz mogła stać się człowiekiem wolnym i niezależnym dopiero wtedy, gdy porzucisz oczekiwania cechujące ofiary manipulacji. Aby to osiągnąć, musisz rozwinąć w sobie chęć bycia osobą szczęśliwą, zdrową i w pełni wykorzystującą swój potencjał.

Przeanalizuj obszary, w których prawdopodobnie się nie doceniasz:

  • twój potencjał fizyczny;
  • twój potencjał intelektualny;
  • twój potencjał emocjonalny;
  • twoje możliwości towarzyskie.
  1. Nabycie umiejętności dostrzegania prób manipulacji ze strony otoczenia.

Opis typowych manipulatorów, jak przez nich wpędzasz się w rolę ofiary i jak temu zaradzić znajduje się wcześniej w punkcie „Kim są typowi manipulatorzy”.

  1. Opracowanie zbioru zasad, które pomogą Ci w stworzeniu filozofii życiowej opartej na mocnym postanowieniu, że nigdy więcej nie padniesz ofiarą manipulacji.

Przede wszystkim musisz odzyskać wolność, ale nikt nie poda ci jej na tacy. O swoją wolność musisz zawalczyć sama!

Już wiele lat temu zdałam sobie sprawę z tego, że najbardziej w życiu kocham wolność. Tak jak w piosence: „Wolność kocham i rozumiem. Wolności oddać nie umiem”. Nie namawiam cię do totalnego nonkonformizmu i anarchii, absolutnie nie. Chodzi o czystą wolność, czyli możliwość swobodnego decydowania o własnych czynach. Wolność nie jest również uchylaniem się od odpowiedzialności, ale po prostu oznacza ŚWIADOMY WYBÓR i ODPOWIEDZIALNOŚĆ za bliskich i za otoczenie. Staniesz się wolna kiedy odkryjesz swój system wartości, którym będziesz się kierowała przez całe życie.

Podsumowując, możesz cały czas znajdować mnóstwo powodów aby robić z siebie ofiarę albo może znaleźć sposób by przestać być ofiarą. Wybór należy do ciebie!

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

Comments (0)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll