Single Blog

Jak lepiej poznać siebie

Czy naprawdę znasz siebie dobrze? Czy tylko tak ci się wydaje? A może cały czas poszukujesz siebie?

Często mówi się o tym, że ludzie po 40. przeżywają kryzys wieku średniego. Podobno inaczej przechodzą go mężczyźni (zmieniają wtedy model żony na młodszy ;)), a inaczej kobiety (frustruje je starzenie się i zadają sobie pytanie o sens życia). Tego nie wiem, nie jestem psychologiem, nie znam badań na ten temat. Tak się po prostu często mówi.

Pamiętam, że kiedy skończyłam 39 lat, to miałam taki rok refleksyjnych przemyśleń. Zupełnie nie przejmuję się tym, że zmienia się moje ciało i przybywa zmarszczek, bo jest to dla mnie naturalną częścią cyklu życia, który w pełni akceptuję. Ale zrobiłam sobie takie małe podsumowanie życia: bilans sukcesów i porażek. I rzeczywiście zadawałam sobie dużo pytań, np. Czy robię to, co lubię? Co dalej? Czy powinnam zmienić pracę? Pewnie wiesz o co mi chodzi. Myślę, że to jest całkiem naturalne, że zadajemy sobie tego typu pytania od czasu do czasu.

A może właśnie jesteś na takim etapie? Etapie przemyśleń i zmian?

Znalazłam ostatnio ciekawy artykuł napisany przez Sharon Martin o tym czy naprawdę wiesz kim jesteś i na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć żeby poznać siebie lepiej.

Cały artykuł po angielsku znajdziesz tutaj.

Sharon Martin jest mówcą z zakresu dobrej kondycji emocjonalnej, pisarką i licencjonowaną psychoterapeutką. Jej praktyka w San Jose specjalizuje się w pomocy ludziom narażonym na duży stres oraz pomaga nastolatkom w zrozumieniu swoich niedoskonałości aby szczęśliwie dorastać. Jej osobista podróż w przezwyciężeniu perfekcjonizmu i pokonaniu chęci sprawiania przyjemności wszystkim zainspirowała ją do pracy, którą wykonuje.

Pozwoliłam sobie w skrócie przetłumaczyć artykuł, bo przecież nie każdy musi znać angielski. Jak zwykle zostawiam cię z własnymi przemyśleniami na ten temat.

„Odnajdywanie siebie” to nie tylko problem nastolatków i ludzi młodych. Zadajemy sobie również takie pytania w wieku średnim. To jest całkiem normalne i potrzebne żeby przede wszystkim zrozumieć siebie. Żeby zaakceptować siebie i odnaleźć sens istnienia musimy zrozumieć kim jesteśmy. Silne poczucie sensu siebie pomaga iść przez życie i pomaga zrozumieć nasze doświadczenia.

Dlaczego doświadczamy kryzysu tożsamości?

  1. Przedkładamy potrzeby innych nad swoje. Kiedy tak się dzieje, to przestajemy rozpoznawać siebie i swoje potrzeby. Minimalizujemy to, kim jesteśmy i czego potrzebujemy.
  1. Jesteśmy odcięci od naszych myśli i uczuć. Jesteśmy zdekoncentrowani prze alkohol, jedzenie i elektronikę tak bardzo, że przestajemy odbierać informacje na swój temat. Jak często sięgasz po telefon albo przekąskę kiedy nie czujesz się komfortowo? Te rzeczy powstrzymują nas przed poznaniem siebie, ponieważ nie pozwalamy sobie zadać pytania jak się naprawdę czujemy.
  1. Doświadczamy życiowych przemian i zmieniają się nasze role. Takie doświadczenia jak rozwód, przejście na emeryturę, utrata pracy czy śmierć ukochanej osoby, albo inne traumatyczne przeżycia, mogą również spowodować utratę sensu istnienia, szczególnie w odniesieniu do ról jakie pełnimy.
  1. Czujemy się zawstydzeni i bezwartościowi. A to z kolei powoduję, że chowany części siebie. Mówiono nam, że jesteśmy źli, dziwni, brzydcy, głupi i nic nie warci. Byliśmy krytykowani i dokuczano nam. Być może w dzieciństwie lubiłaś grać w szachy, ale usłyszałaś, że to nie jest wystarczająco fajne. Więc przestałaś. Albo być może wstydziłaś się z powodu swojej tożsamości seksualnej i próbowałaś temu zaprzeczyć. Powtarzano nam, że trzeba się dopasować do pewnych ram, jeśli chcemy pasować do reszty. Tak więc próbowaliśmy się dopasować i być kimś, kim nie jesteśmy. Po latach robienia tego tracimy trop kim naprawdę jesteśmy.

Sharon przygotowała listę pytań. Odpowiedzenie na nie pomoże ci na nowo siebie odkryć.

Jak lepiej poznać siebie

26 PYTAŃ, KTÓRE POMOGĄ CI POZNAĆ SIEBIE LEPIEJ:

  1. Jak są moje mocne strony?
  2. Jakie są moje cele krótkoterminowe? A jakie długoterminowe?
  3. Co ma dla mnie największe znaczenie? Kim są ludzie, którzy mnie wspierają?
  4. Czego się wstydzę?
  5. Co lubię robić dla zabawy?
  6. Jaki nowe aktywności mnie interesują lub chciałabym spróbować?
  7. Czym się martwię?
  8. Jak są moje wartości? W co wierzę? (biorąc po uwagę politykę, religię, relacje)
  9. Gdybym mogła mieć jedno życzenie, to byłoby …….
  10. W czym czuję się najbezpieczniej?
  11. Co lub kto daje mi poczucie komfortu?
  12. Gdybym się nie bała, to bym …….
  13. Jakie osiągnięcie jest moją największą dumą?
  14. Co jest moją największą porażką?
  15. Czy jestem sową czy porannym ptaszkiem? Jak mogę zaaranżować swoje życie żeby lepiej pasowało do mojej natury?
  16. Co lubię w mojej pracy? Czego nie lubię?
  17. Co mój wewnętrzny krytyk mówi do mnie?
  18. Co robię żeby okazać sobie współczucie i troskę?
  19. Czy jestem introwertyczką czy ekstrawertyczką? Czy energii dodaje mi bycie wśród innych czy samej?
  20. Co mnie pasjonuje?
  21. Co jest moim najszczęśliwszym wspomnieniem?
  22. Co mówią mi moje marzenia?
  23. Jaka jest moja ulubiona książka? Film? Zespół muzyczny? Jedzenie? Kolor? Zwierzę?
  24. Za co jestem wdzięczna?
  25. Kiedy mam doła lubię…….
  26. Wiem, że jestem zestresowana kiedy ……….

To dużo pytań. Sharon sugeruje żeby odpowiadać na 1-2 dziennie. Pracuj w swoim własnym tempie. Nikt nie poddaje cię ocenie i to nie jest wyścig. Odkrywanie siebie na nowo to proces. Na to potrzeba przemyśleń, mówienia, zrobienia notatek, ale zrób to! Dla siebie 🙂

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

Renata

Comments (1)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll