Single Blog

Jak na nowo obudzić w sobie pasję do pracy – 5 pomocnych narzędzi

Jak znam życie, to na pewno nie jeden raz zadawałaś sobie pytanie o sens własnego życia i wartości tego, co robisz zawodowo. To całkiem normalne, wiele osób na całym świecie zadaje sobie takie pytania i uruchamia się proces podsumowań, a może nawet pewnego rodzaju przebudzenia. Normalne jest również to, że każdy człowiek co kilka lat przechodzi przez moment zwątpienia i to jest ok – takie chwile są zdrowe i potrzebne. Ale zdarza się też, że zwątpienie i niechęć są tak duże, że trzeba na nowo rozbudzić w sobie kreatywność i zaangażowanie.

Warto zadać sobie pytanie, co cię w pracy napędza? Wydaje się oczywiste, że tym czymś jest pasja. Ale nikt z nas nie rodzi się z pasją, pasja rodzi się w naszym życiu z czasem i czasami mija wiele lat zanim ją odkryjemy. I naturalne oraz oczywiste jest również to, że co jakiś czas pasja do pracy słabnie i co wtedy? Przede wszystkim zachęcam cię do refleksji i podjęcia świadomego wysiłku do przeprowadzania co jakiś czas rzetelnej samooceny.

Powrót do utraconej pasji zazwyczaj utrudnia rutyna codziennych obowiązków. Negatywną rolę odgrywają też nawyki twojego umysłu. Poniższe narzędzia, które stosuję w pracy z moimi klientami, pomogą ci zerwać z przyzwyczajeniami i odzyskać zagubione marzenia.

PRZYDATNE NARZĘDZIA STYMULUJĄCE REFLEKSJĘ

  1. Linia życia

Trzeba pamiętać o tym, że źródłem satysfakcji z pracy są następujące czynniki: zainteresowania, umiejętności i zdolności oraz osobowość. Linia życia pozwoli ci zidentyfikować i przeanalizować te czynniki.

Zastanów się nad swoją przeszłością. Sporządź linię życia – możesz zacząć od dzieciństwa lub na przykład od studiów. Zaznacz na niej wszystkie wspaniałe i trudne chwile – zdarzenia, które napawały cię wielką radością lub smutkiem. Zaznacz momenty, w których odczuwałaś szczególną dumę, podekscytowanie, największą siłę i świadomość celów. Określ również czas, gdy byłaś samotna i zagubiona. Przypomnij sobie przełomowe zdarzenia, w których twoje życie ulegało fundamentalnym zmianom.

Opisz jednym, dwoma zdaniami poszczególne wydarzenia posługując się czasownikami, np. zaprojektowałam, wykonałam, poprowadziłam, itp.

Następnie zidentyfikuj swoje zainteresowania – odnajdziesz je dzięki kluczowym czasownikom.

Zidentyfikuj swoje zdolności i umiejętności – aby to zrobić spójrz na wzloty na swojej linii życia i napisz jakie działania podejmowałaś w tym momencie.

Następnie przyjrzyj się temu:

  • Czy widzisz jakieś związki pomiędzy tymi zdarzeniami?
  • Co, bez względu na okoliczności, jest stale obecne w twoim życiu?
  • Jakie wartości najczęściej i najsilniej wywierają na ciebie wpływ podczas wprowadzania zmian w życie?
  • Czy zmierzasz właściwą droga?
  • Czy w twoim życiu było dużo wzlotów i upadków?
  • Czy masz poczucie, że twoim życiem rządzi szczęśliwy traf lub zrządzenie losu?

Następnie skoncentruj się na niedalekiej przeszłości i zastanów się nad następującymi pytaniami:

  • Co się zmieniło w twoim życiu i pracy, a co pozostało bez zmian?
  • Jak się czujesz?
  • Jak siebie postrzegasz?
  • Czy żyjesz w zgodzie z wartościami?
  • Czy odczuwasz przyjemność z życia?
  • Czy twoje wartości nadal są zgodne z tym, co robisz w pracy i jak postępuje twoje firma?
  • Czy zmieniły się twoje marzenia?
  • Czy ciągle jeszcze wierzysz w wizję swojej przyszłości?

  1. Osobisty kalejdoskop

Osobisty kalejdoskop, to coś w rodzaju mapy twoich sukcesów. Pozwala ocenić poziom zadowolenia z dotychczas podejmowanych działań w życiu i spojrzeć na nie jak na pewną całość. Taka konstrukcja kalejdoskopu pozwoli ci sporządzić listę składników sukcesu, a także przyporządkować cele odpowiednim sferom twojego życia.

Na kartce papieru narysuj cztery zazębiające się koła-komory i oznacz je nazwami czterech filarów sukcesu:

  • szczęście – odczuwana przyjemność lub zadowolenie z życia;
  • osiągnięcia – dokonania większe od dokonań innych osób;
  • ważność – przekonanie, że nasze działania przyniosły korzyść ludziom, na których nam zależy;
  • spuścizna – system wartości lub zasób doświadczeń, który w przyszłości pomoże innym osiągnąć sukces.

Każdy segment trzeba podzielić na cztery główne sfery życia: osobistą, zawodową, rodzinną i społeczną. Wpisz swoje dokonania do poszczególnych obszarów. Nie chodzi o to żeby robić bardzo szczegółową listę, ale o wybranie najważniejszych rzeczy. Potem spójrz na swój kalejdoskop i postaraj się odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Czy uzyskany obraz jest spójny i w jakim stopniu? Czy niektóre kategorie pozostały puste, podczas gdy inne są wypełnione ponad miarę? Czy w każdej sferze twojego życia – osobistego, rodzinnego, zawodowego i społecznego – znalazło się tylko jedno zdarzenie dające powód do zadowolenia, czy też masz większa bazę sukcesów?
  • Czy profil jest zróżnicowany? W której komorze znalazło się dotychczas najwięcej sukcesów lub najwięcej zadowalających dokonań? W której dostrzegasz najwięcej „dziur”?
  • Czego dowiedziałaś się o swoich działaniach? Jakim sprawom poświęcasz najwięcej czasu? Co należy zmienić? Które obszary wzmocnić, a w których „odpuścić”?

  1. Twoje życiowe zasady

Zastanów się nad różnymi istotnymi aspektami twojego życia, takimi jak: rodzina, związki z ludźmi, praca, duchowość i zdrowie fizyczne. Jak są twoje podstawowe wartości w każdym z tych obszarów? Wymień po kilka zasad, którymi się kierujesz w życiu i zastanów się czy naprawdę według nich postępujesz, czy tylko o nich mówisz.

  1. Poszerzanie horyzontów

 

Spróbuj opisać, co chciałabyś zrobić z pozostałą częścią swojego życia. Albo możesz też opisać w punktach (np. od 1 do 30) wszystkie dokonania, które chciałabyś zrealizować przed śmiercią i emocje, które chciałabyś przeżyć. Nie martw się priorytetami lub praktyczną stroną marzeń – po prostu je spisz. Wbrew pozorom to ćwiczenie wcale nie jest takie łatwe, ponieważ w naszej naturze leży planowanie krótkoterminowe. Ale kiedy przyjmujemy taką krótką perspektywę, to koncertujemy się jedynie na rzeczach pilnych lecz niekoniecznie ważnych. A dzięki poszerzaniu swoich horyzontów myślowych otwierasz się na nowe możliwości. Po skończeniu ćwiczenia dostrzeżesz wzorce, dzięki którym łatwiej będzie ci sprecyzować marzenia i dążenia.

  1. Wyobraź sobie przyszłość

Wyobraź sobie, że robisz te ćwiczenia za 15 lat w idealnym życiu:

  • Jacy ludzie by ci towarzyszyli?
  • Jak wyglądałoby twoje otoczenie?
  • Jaki byłby twój typowy dzień lub tydzień?

Nie myśl o tym czy ta wizja jest wykonalna. Po prostu pozwól jej się rozwinąć i koniecznie umieść siebie w tym obrazie. Postaraj się ją opisać albo nagrać, możesz też ją opowiedzieć przyjaciółce czy trenerowi/mentorowi. Z autopsji mogę ci powiedzieć, że doświadczysz niesamowitego przypływu energii i optymizmu. To ćwiczenie może być doskonałym sposobem otwarcia się na nowe możliwości, które zmienią twoje życie.

Narzędzi jest mnóstwo, ale chciałam ci pokazać te najbardziej podstawowe. Korzystanie z nich jest bardzo pomocne. Wyniki mogą cię naprawdę zaskoczyć – MOŻE W KOŃCU PO RAZ PIERWSZY TAK NAPRAWDĘ PRZYJRZYSZ SIĘ SWOJEMU RZECZYWISTEMU PROFILOWI, A NIE TEMU WYIDEALIZOWANEMU WYOBRAŻENIU O SOBIE? Zobaczysz, że czasami wystarczy niewielka zmiana perspektywy, skoncentrowanie się na sprawach naprawdę istotnych albo trzeba dokonać zmian, które skierują twoje życie zawodowe i/lub osobiste w zupełnie innym kierunku. Możesz również poczytać o tym w moim poście „Jak nadać życiu zawodowemu nowy kierunek i sens” (tutaj).

Jeśli nie potrafisz sobie sama dać rady, to skorzystaj z pomocy przyjaciół lub doradców. W razie czego służę pomocą 🙂 – [email protected]

Dziękuję za to, że tu jesteś 🙂

Renata

Comments (0)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll