Single Blog

Techniki eliminowania poglądów, którymi sobie szkodzisz

Głowa, a raczej to, co z nią robimy, czyli myślenie, potrafi płatać figle. Bo nie wszystko to, o czym myślimy, to fakty. Pisałam już o tym w poście „Nie wierz wszystkim swoim myślom” (tutaj). Poza tym zbyt często polegamy na swoich poglądach czy przekonaniach, które dobrze jest mieć, ale nie zawsze one ci służą, czasem wręcz są niezdrowe. O poglądach pisałam w poście „Poglądy czy przekonania nie są tożsame z prawdą” (tutaj).

Dlaczego tak często wracam do tematu myślenia? Dlatego, że moim zdaniem wszystko zaczyna się w naszej głowie – zamiast spojrzeć na rzeczywistość taką jaka jest, czasem, a może nawet często, tworzymy w głowie różne scenariusze, w które wierzymy. Pomieszanie subiektywnych opinii z prawdą może zrobić z ciebie ofiarę. A stąd niedaleko do niezadowolenia, frustracji, ciągłego stresu.

Jednym z moich ulubionych autorów książek motywacyjnych/ o rozwoju osobistym, jest Wayne W.Dyer. Często do nich wracam, bo samo ich czytanie wyzwala we mnie duży spokój i harmonię. Poza tym bardzo ze mną te książki rezonują, więc może i ty weźmiesz z tego coś dla siebie. W książce „Kieruj swoim życiem” autor w bardzo ciekawy sposób opisał poglądy, które działają przeciwko nam oraz techniki jakie można zastosować, żeby takie poglądy wyeliminować. W moim odczuciu temat jest na tyle ważny, że dzisiaj streszczę najważniejszy przekaz z tego obszaru.

Poglądy, które działają przeciwko tobie

Poglądy mogą być zdrowe i szkodliwe. Poglądy są destrukcyjne wtedy, kiedy powstrzymują cię od skutecznego działania w teraźniejszości. Wayne W. Dyer wyróżnia trzy najbardziej typowe poglądy na rzeczywistość, które zacierają prawdę o rzeczywistości i mogą prowadzić do wiktymizacji.

  1. Dobry – zły

Oceny dobry-zły opierają się na osobistych preferencjach. Rzeczy, z którymi się zgadasz nazywasz dobrymi, a te, z którymi się nie zgadasz nazywasz złymi. Czyli jeśli spotkasz kogoś, kto różni się od ciebie, to po prostu oznacza, ze jest inny i takiego określenia należy właśnie użyć. Ale są ludzie, którzy nazwą taką osobę złą, aby w ten sposób usprawiedliwić to, że tej osoby nie lubią, nie zgadzają się z nią lub ich denerwuje.

Jeśli ktoś na przykład uważa, że twoje zachowanie jest złe i nalega żeby je zmienić, to po prostu zastanów się czy nie jest to próba zrobienia z ciebie ofiary. Ludzie nazywają różne rzeczy dobrymi alb złymi aby je osądzić i o nich zapomnieć, zamiast doświadczyć czegoś nowego.

Dzieląc świat na dobry-zły ulegamy wiktymizacji. Zamiast tego warto spróbować myśleć kategoriami: zdrowy-niezdrowy, legalny-nielegalny, funkcjonalny-niefunkcjonalny, skuteczny-nieksuteczny, bo to może mieć praktyczne znaczenie i dzieli świat opierając się na rzeczywistości.

  1. Właściwe-niewłaściwe

To, co jedna osoba uważa za właściwe, jest dla innej niewłaściwe i vice versa. To jest kwestia subiektywnych poglądów. Sama musisz podjąć decyzję, nie co do tego czy jakieś zachowanie jest właściwe-niewłaściwe, ale czy jest one skuteczne-nieskuteczne dla twoich celów.

Na przykład w różnych kulturach różnie jest traktowanie ziewanie, kichanie, przeklinanie czy wydmuchiwanie nosa. Co jest właściwe, a co niewłaściwe? Trudno powiedzieć, ponieważ ludzie w danej kulturze postanowili zniechęcić do różnych zachowań (np. głośne ziewanie), a nie dlatego, że w tych zachowaniach jest coś naprawdę złego!

  1. Piękny-brzydki

Ludzie po prostu są różni i oceniania kogoś w kategoriach piękny-brzydki jest bardzo subiektywne. Szkodzisz sobie jeśli oceniasz swój wygląd według cudzych poglądów. Nie musisz się zgadzać z opiniami innych ludzi, zwłaszcza jeśli służą do wywyższania pewnej grupy ludzi nad pozostałymi.

Techniki eliminowania poglądów, którymi sobie szkodzisz

Niezależnie od tego jakie masz poglądy i przekonania, rzeczywistość jest jaka jest. Zbytnie rozmyślanie i ocenianie, to strata energii i czasu. Ważne jest bycie świadomą osoba skąd pochodzą twoje przekonania na temat rzeczywistości. Jeśli zauważysz, że jakiś pogląd ci nie służy, a wręcz szkodzi, to możesz go zmienić, nauczyć się akceptować i doceniać rzeczywistość taką, jaka jest.

Oto kilka przydatnych technik:

  • Najpierw uwierz, że masz siłę, aby kontrolować swoje podejście do wszystkiego. Nie musisz polegać na poglądach innych osób.
  • Każdego dnia obserwuj rzeczywistość. Po prostu obserwuj i doświadczaj jej.
  • Przemyśl swój sposób mówienia o rzeczywistości. Zwróć uwagę, jak często (np. w ciągu godziny) używasz zwrotów, które odzwierciedlają twoje poglądy, a nie rzeczywistość. Pracuj nad sobą i poprawiaj siebie, jeśli twoje oceny nie są obiektywne.
  • Gdy słyszysz, gdy ktoś mówi rzeczy, z którymi się nie zgadasz, zapanuj nad zdenerwowaniem. Każdy jest inny więc dlaczego masz się denerwować tym, że ktoś widzi świat innym niż ty? Są rzeczy, na które nie masz wpływu.
  • Staraj się postrzegać indywidualnie rzeczywistość. Masz prawo do świadomego wyboru. Jeśli inni denerwują się tym, co się tobie podoba, to ich sprawa. Pozwól im się zadręczać, jeśli taki jest ich wybór.
  • Spróbuj osłabić swoją tendencję do oceniania, szacowania, analizowania i interpretowania świata. Lepiej zamień to na działanie, cieszenie się, przeżywanie i kochanie.
  • Zapomnij o potrzebie oceniania wszystkiego i po prostu staraj się wykonywać to, co robisz, najlepiej jak potrafisz. Dawno temu, w szkole, nauczono nas oceniania. Wpojono nam, że wartość ma tylko to, za co nauczyciele dają najlepsze stopnie. Nie mierz życia szkolnymi stopniami, bo stracisz wiele przyjemności.
  • Nie traktuj wszystkich swoich związków jako czegoś, co będzie trwało wiecznie, lecz jako coś, co będzie istniało dopóty, dopóki będziesz się o to troszczyć.
  • Zaakceptuj fakt, że zawsze będą istnieli snobi, ekscentrycy, dziwacy, kryminaliści, ludzie z uprzedzeniami oraz inne osoby, których nie lubisz.
  • Uwolnij swój umysł od obsesji posiadania innych. Nikt nie jest twoją własnością, ani mąż, dzieci, przyjaciele, rodzina, ani współpracownicy. Pozwól im być tym, kim chcą. Możesz im coś poradzić czy pomóc, lecz nie możesz żądać by służyli ci jak wierni poddani.
  • Nie pozwól aby inni cię poprawiali i staraj się nie poprawiać innych i nie narzucać zachowania, jakie uważasz za właściwe.
  • Powtarzaj ćwiczenia uspokajające umysł, to może być medytacja.

Podsumowując, sztuka akceptacji rzeczywistości, to droga do szczęśliwego życia. Pamiętaj, że możesz kontrolować swoje myśli, jesteś osobą wolną i masz wybór oraz możliwość podejmowania decyzji. A ja dodatkowo czuję ulgę, że już nic nie muszę. Naprawdę nie muszę mieć poglądu na każdy temat i nie muszę nic mówić. A zwłaszcza nie muszę nikomu niczego udowadniać, bo po prostu nie chcę. A ty?

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

Pozdrawiam,

Renata

Comments (0)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll