Single Blog

10 sposobów jak ludzie sukcesu zachowują spokój

Tydzień temu napisałam post „10 Rzeczy, które autentycznie pewni siebie ludzie robią inaczej” (tutaj) na podstawie artykuły Travisa Bradleya. Cieszył się on ogromną popularnością, więc pomyślałam, że może zainteresuje cię kolejny jego artykuł.

Dr Travis Bradley jest nagrodzonym współautorem światowego bestsellera „Inteligencja emocjonalna 2.0” oraz współzałożycielem TalentSmart – wiodący dostawca testów na inteligencję emocjonalną i szkoleń dla 75% firm, które znalazły się w rankingu Fortune 500. Jego bestsellery zostały przetłumaczone na 25 języków i są dostępne w 150 krajach.

Pozwoliłam sobie w skrócie przetłumaczyć artykuł o tym co takiego robią ludzie sukcesu, że zachowują spokój/opanowanie, bo przecież nie każdy musi znać angielski. Jak zwykle zostawiam cię z własnymi przemyśleniami na ten temat. Zaś cały artykuł w oryginale możesz przeczytać tutaj:

https://www.linkedin.com/pulse/20140805002649-50578967-how-successful-people-stay-calm

 

Zdolność zarządzania emocjami i pozostawanie opanowanym ma bezpośredni związek z twoją wydajnością. TalentSmart przeprowadził badanie na ponad milionie osób i okazało się, że 90% osób osiągających najlepsze wyniki wydajnościowe posiada zdolności zarządzania swoimi emocjami w stresujących sytuacjach i pozostają spokojni oraz mają sytuację pod kontrolą.

Wyniszczający stres może zrobić z człowieka mentalny i fizyczny wrak. Jedno z badań na Uniwersytecie Yale dowiodło, że długotrwały stres powoduje degenerację w obszarach mózgu odpowiedzialnych za samokontrolę. Ale żeby było bardziej skomplikowanie, stres jest konieczną emocją. Nasze mózgi są dziwne, bo żeby podjąć działanie potrzebny jest jakiś poziom tego stanu emocjonalnego. Właściwie szczyty wydajności osiągane są podczas umiarkowanego stresu. Tak długo jak stres nie jest długotrwały, jest nieszkodliwy.

Na Uniwersytecie Kalifornijskim, Berkley, przeprowadzono badanie pokazujące pozytywną stronę kiedy doświadczamy umiarkowanego stresu. Pokazało również jak ważne jest trzymanie stresu pod kontrolą. Badanie, przeprowadzone pod przewodnictwem Elizabeth Kirby, pokazało, że początek stresu kusi mózg do wzrostu nowych komórek odpowiedzialnych za poprawę pamięci. Jednakże, ten efekt powstaje tylko wówczas, kiedy stres jest sporadyczny. Jak tylko stres trwa dłużej i przeciąga się w stan długotrwały, to wtedy hamuje zdolność mózgu do rozwoju nowych komórek.

Stres podwyższa ryzyko między innymi chorób serca, depresji i otyłości.

Niektórzy ludzie sukcesu opanowali różne strategie radzenia sobie ze stresem. Niektóre z nich mogą ci się wydać oczywiste, ale prawdziwe wyzwanie leży w rozpoznawaniu kiedy musisz ich użyć i stosowaniu ich niezależnie od twojego poziomu stresu.

10 sposobów jak ludzie sukcesu zachowują spokój

SPOSOBY, DZIĘKI KTÓRYM LUDZIE SUKCESU ZACHOWUJĄ SPOKÓJ:

  1. Doceniają to, co mają

Poświęcanie czasu na zastanowienie się za co jesteś wdzięczna poprawia nastrój, ponieważ obniża poziom kortyzolu o 23%. Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kalifornijskim wynika, że ludzie, którzy codziennie pielęgnują w sobie postawę wdzięczności doświadczają poprawy nastroju, energii i dobrego stanu zdrowia.

  1. Unikają pytań „Co jeśli?”

Pytanie „Co jeśli?” dolewa oliwy do ognia stresu i zmartwień. Wszystko może pójść w milion różnych kierunków i im więcej czas spędzasz na martwieniu się, tym mniej czasu spędzasz na podejmowaniu czynności, które cię uspokoją i pozwolą utrzymać stres pod kontrolą. Opanowani ludzie po prostu wiedzą, że zadawanie pytania „co jeśli?” zaprowadzi ich do miejsca, gdzie nie chcą i nie potrzebują być.

  1. Mają pozytywne nastawienie

Pozytywne myśli pomagają w tym żeby stres pojawiał się sporadycznie i pomagają kierować twoją uwagą na coś innego, zupełnie bezstresowego. Musisz ciągle pomagać swojemu mózgowi aby znajdować coś pozytywnego do rozmyślania o tym. Kiedy wszystko idzie dobrze masz dobry nastrój i wszystko wydaje się łatwe. Ale kiedy wszystko idzie słabo i twój umysł zalewa fala negatywnych myśli, to może być wzywaniem. W takich momentach pomyśl o całym dniu i znajdź jedną pozytywną rzecz, która się wydarzyła, nieważne jak mała. Jeśli nie możesz znaleźć nic z tego dnia, to pomyśl o poprzednim dniu lub tygodniu. Albo może spodziewasz się jakiegoś ekscytującego wydarzenia, na którym możesz skupić uwagę. Chodzi o to, że musisz mieć coś pozytywnego na co możesz przekierować uwagę kiedy powracają negatywne myśli.

  1. Wyłączają się

Biorąc pod uwagę to, jak ważne jest żeby stres pojawiał się sporadycznie, łatwo jest zauważyć, że regularne wyłączanie się pomaga utrzymać stres pod kontrolą. Kiedy jesteś dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, to wystawiasz się na ciągły atak czynników wywołujących stres. Zmuszenie się do bycia offline, a nawet wyłączenie telefonu (!), pozwoli ci odetchnąć. Badania dowiodły, że nawet coś tak prostego, jak przerwa w odpowiadaniu na maile, obniża poziom stresu.

Jeśli wyłączanie się w tygodniu, po powrocie z pracy, jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem, to zacznij od weekendów. Wybierz taki okres, kiedy możesz się odciąć, na przykład niedziela rano. Jak już poczujesz się z odcinaniem bardziej komfortowo, to stopniowo zwiększaj czas odcięcia. Możesz być zaskoczona, jak odświeżające są takie przerwy i jak wpływają na obniżenie stresu poprzez naładowanie mentalnych akumulatorów.

  1. Ograniczają spożywanie kofeiny

Picie kofeiny zwiększa wydzielanie adrenaliny. Kiedy kofeina wprawa twój mózg i ciało w stan nadpobudliwości, wtedy twoje emocje biorą górę nad twoim zachowaniem.

  1. Śpią

Sen jest bardzo ważny. Podwyższa poziom twojej emocjonalnej inteligencji i zarządzania stresem. Po prostu kiedy śpisz twój mózg naładowuje baterie. A jeśli nie spisz wystarczająco długo, to obniża się poziom twojej samokontroli, uwagi i pamięci.

  1. Dławią negatywne mówienie do siebie

Ważnym krokiem w zarządzaniu stresem jest konieczność przestania mówienia do siebie w sposób negatywny. Większość negatywnych myśli, to po prostu myśli, a nie fakty. Kiedy masz za dużo negatywnych myśli, to po prostu usiądź i zapisz je, dosłownie. Kiedy zwolnisz, ochłoniesz i je przeczytasz, to wtedy tak naprawdę będziesz w stanie bardziej racjonalnie ocenić prawdziwość/zasadność tych myśli.

Jeśli nadal jednak uważasz, że twoje negatywne myśli, to fakty, to poproś przyjaciółkę albo koleżankę, której ufasz, o ocenę. Zidentyfikowanie i nazwanie twoich myśli, jako myśli, oddzieli je od faktów i pozwoli ci wyrwać się z kręgu negatywów, i przesuniesz się w kierunku nowych i pozytywnych perspektyw.

  1. Zmieniają perspektywę

Stres i zamartwianie się żywią się twoim własnym, skrzywionym postrzeganiem pewnych zdarzeń. Nie możesz kontrolować okoliczności, ale może kontrolować jak na nie odpowiadasz. Tak więc zanim zaczniesz spędzać zbyt dużo czasu nad rozwodzeniem się nad czymś, poświęć chwilę i spójrz na daną sytuację z innej perspektywy. Jeśli jesteś w fazie myślowej „Wszystko idzie źle” lub „Nic się nie udaje”, to musisz działać. Dobrym sposobem jest zrobienie listy rzeczy, które naprawdę idą źle lub się nie udały. Bardzo prawdopodobne jest, że dojdziesz do wniosku, że nie wszystko jest takie beznadziejne i okaże się, że zakres czynników wywołujących stres jest znacznie mniejszy niż myślałaś.

  1. Oddychają

Najlepszym sposobem aby stres pojawiał się sporadycznie jest codzienne świadome oddychanie. Praktykowanie żeby być ze swoim oddechem tu i teraz spowoduje, że mózg będzie skupiał się na zadaniu do wykonania, a nie na stresie. Kiedy jesteś zestresowana poświęć 2 minutki na oddech. Zamknij drzwi, odłóż na bok rozpraszacze, usiądź i po prostu oddychaj. Poczuj jak to jest robić wdech i wydech.

To zadanie może wydaje się proste i głupiutkie, ale będziesz zdziwiona jak spokojna potem się poczujesz i jak o wiele łatwiej będzie pozbyć się myśli, które wcześniej zaprzątały twoją głowę i wydawało się, że zadomowiły się tam na dobre.

  1. Używają systemu wspomagania

Bardzo kusząca, ale całkowicie nieefektywna, jest próba uporania się ze wszystkim samej. Żeby być opanowaną i wydają trzeba rozpoznać swoje słabe strony i poprosić innych o pomoc. Każdy ma kogoś w pracy, w rodzinie czy w otoczeniu, kto może i chce pomóc. Zidentyfikuj takie osoby i postaraj się żeby pomogły, kiedy tego potrzebujesz. W większości przypadków inni ludzie widzą rozwiązanie, ponieważ nie są emocjonalnie zaangażowani w daną sytuację. Prośba o pomoc złagodzi stres i wzmocni twoje relacje z tymi, na których możesz polegać.

Oczywiście nie każdy tak potrafi, bo bądźmy szczerzy: sukces okupiony jest czasami wieloma wyrzeczeniami i porażkami rozgrywającymi się w tle (np. problemy w życiu osobistym). Znam wiele osób, które odniosły sukces, a są kłębkami nerwów i z pewnością powinny zacząć stosować powyższe rady żeby „wyjść na prostą”. Trzeba tylko chcieć!

Dziękuję, że tu jesteś 🙂

Renata

Comments (1)

© Copyright 2019 - Renata Driscoll